Biografia

 

 

biografia01

 Zanim stracił głowę dla muzyki marzył, aby zostać artystą malarzem, tak jak jego wujowie z Częstochowy - jeden z nich był profesjonalistą, a drugi szlachetnym amatorem. Gdy bywał w ich pracowniach urzekał go zapach farb snujący się między sztalugami. To wtedy rodziło się jego umiłowanie sztuki i pragnienie tworzenia (...). Po tym wstępie pomyślałby kto, że Patryk Filipowicz jest typowo lirycznym muzykiem, ale gdzie tam, to młody aktywny artysta biorący udział w wielu projektach bluesowych, jazzowych i folkowych, lecz nie odmawia gościnnego grania w popowych przedsięwzięciach, jeśli one nie są muzycznymi bohomazami. Patryk stosuje ciekawą technikę gry na gitarze akustycznej zwaną fingerstyle lub fingerpicking. Ta umiejętność pozwala na jednoczesne prowadzenie melodii, podkładu akordowego, linii basu a także efektów perkusyjnych. Przy stosowaniu tej metody w grze solowej uzyskuje się efekt stwarzający wrażenie gry dwóch gitarzystów. Ten styl, jak mówią fachowcy jest przełożeniem techniki pianistycznej na gitarę i wymaga od grającego doskonałej rytmiczności".

 

(ŹRÓDŁO: Andrzej Mystek "Muzyka niebem, poezja gwiazdami", miesięczniek społeczno-kulturalny "Śląsk" czerwiec 2013)

 

 

PATRYK FILIPOWICZ - Gitarzysta akustyczny posługujący się techniką fingerstyle. Autor czterech albumów solowych. Jego pierwsza płyta Lamenty duszy i gitary (wydana w 2015r.) zawierająca gitarowe interpretacje tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych szybko zdobyła przychylność słuchaczy i dziennikarzy muzycznych.

Nagrania Patryka Filipowicza prezentowane były między innymi na antenie Programu I Polskiego Radia, a także w wielu regionalnych rozgłośniach oraz opisywane w prasie ogólnopolskiej. W 2019 r. ukazał się najnowszy, czwarty solowy album Patryka  Filipowicza zatytułowany "Chopin blue", zawierający osobiste muzyczne wypowiedzi na temat utworów Fryderyka Chopina, zagrane na gitarze akustycznej solo. 

Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o kulturze i religii na podstawie pracy "Doświadczanie Górnego Śląska w twórczości artystów bluesowych" napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Aleksandry Kunce. Doświadczenie bluesowe wyniósł ze śląskiej sceny muzycznej, ucząc się pod okiem znakomitych muzyków bluesowych, takich jak: Mirek Rzepa (zespół Jana "Kyksa" Skrzeka", Śląska Grupa Bluesowa, Czarny Pies) i Maciej Radziejewski (ex-zespół Czesława Niemena). Nic dziwnego, że podczas koncertów gitarowych Patryka Filipowicza bardzo często możemy usłyszeć środki wyrazu pochodzące z początków muzyki bluesowej (na przykład grę techniką slide/bottleneck), potraktowane są one jednak w sposób autorski.

Podczas koncertów solowych Patryk Filipowicz posługuje się techniką określaną jako "fingerstyle". Pozwala ona swobodnie prowadzić głosy, co często tworzy wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie.

Współpracował z wieloma wspaniałymi zespołami i muzykami, takimi jak: Rafał Rękosiewicz, Jola Literska, Andrzej Rusek, Joachim Rzychoń, Marek Makaron Trio, Dobre Ludzie, Szymon Babuchowski, Ligocianie, Grzegorz Majzel, Blues Bazar, Michał Masłoń i wieloma innymi. Jest również autorem lub współtwórcą piosenek zrealizowanych z zespołami Grzegorza Majzla, Dobre Ludzie oraz Blues Bazar. Wszechstronność muzyczną Patryka potwierdza udział w wielu różnorodnych i dodajmy - często odmiennych - wydarzeniach artystycznych. Ta różnorodność stylistyczna odbija się echem podczas koncertów i nagrań solowych artysty, który w swojej grze stara się łączyć bluesowy pazur z liryzmem i łagodnością.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej: Biografia

Strona wykonana przez JS Studio - Agencja Reklamy | www.js-studio.pl