Biografia

 

 

biografia01

 Zanim stracił głowę dla muzyki marzył, aby zostać artystą malarzem, tak jak jego wujowie z Częstochowy - jeden z nich był profesjonalistą, a drugi szlachetnym amatorem. Gdy bywał w ich pracowniach urzekał go zapach farb snujący się między sztalugami. To wtedy rodziło się jego umiłowanie sztuki i pragnienie tworzenia (...). Patryk stosuje ciekawą technikę gry na gitarze akustycznej zwaną fingerstyle lub fingerpicking. Ta umiejętność pozwala na jednoczesne prowadzenie melodii, podkładu akordowego, linii basu a także efektów perkusyjnych. Przy stosowaniu tej metody w grze solowej uzyskuje się efekt stwarzający wrażenie gry dwóch gitarzystów. Ten styl, jak mówią fachowcy jest przełożeniem techniki pianistycznej na gitarę i wymaga od grającego doskonałej rytmiczności".

 

(ŹRÓDŁO: Andrzej Mystek "Muzyka niebem, poezja gwiazdami", miesięczniek społeczno-kulturalny "Śląsk" czerwiec 2013)

 

 

PATRYK FILIPOWICZ - Urodzony w 1982r. w Katowicach-Ligocie (gdzie dziś mieszka), wychowywał się w Sosnowcu-Środuli. Z praktyki zawodowej gitarzysta, a z wykształcenia doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o kulturze i religii. Jest autorem czterech gitarowych albumów solowych, a także brał udział w nagraniu kilkunastu płyt z różnymi wykonawcami. Ma za sobą także drobne publikacje prasowe wierszy oraz publikacje naukowe lecz jest to aktywność (miejmy nadzieję, że tymczasowo) nie rozwijana.

Pierwsza płyta Patryka Filipowicza, zatytułowana Lamenty duszy i gitary (2015r.) zawierała gitarowe interpretacje tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych i szybko zdobyła przychylność słuchaczy oraz dziennikarzy muzycznych. Twórczość religijna była tematem dwóch kolejnych płyt gitarowych, wydanych również w 2015 roku. Były to kolejno: "Dróżki pokory" (pieśni maryjne) i "Uboga noc" (kolędy). W maju 2019 r. ukazał się jak dotąd ostatni, czwarty solowy album Patryka Filipowicza zatytułowany "Chopin blue", zawierający osobiste muzyczne wypowiedzi na temat utworów Fryderyka Chopina, zagrane na gitarze akustycznej solo, techniką fingerstyle. Nad albumem Patryk pracował trzy lata i jak głosi jedna z recenzji: "Słychać w nim i Chopina, i Patryka, i bluesa. W dodatku nawet przez moment nie mamy wrażenia sztuczności tego połączenia. Przeciwnie - słuchaczowi wydaje się, jakby te utwory od razu zostały napisane na gitarę fingerstyle" (Szymon Babuchowski, "Gość Niedzielny"). Od 2021 roku muzyk rozpoczął nowy etap, sięgając również po wyjątkowy i bardzo rzadki instrument jakim jest gitara harfowa o 21 strunach. Obecnie jest w trakcie przygotowania nagrań na kolejny album.

Nagrania solowe Patryka Filipowicza były emitowane między innymi na antenie Polskiego Radia (zarówno Jedynka, Dwójka i Trójka), a także w wielu regionalnych rozgłośniach oraz opisywane w prasie ogólnopolskiej (patrz na stronie w zakładkę "Recenzje"). 

Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o kulturze i religii na podstawie pracy "Doświadczanie Górnego Śląska w twórczości artystów bluesowych" napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Aleksandry Kunce (Uniwersytet Śląski w Katowicach, kulturoznawstwo, rozprawa obroniona w styczniu 2021r.). 

Doświadczenie bluesowe i najwięcej inspiracji wyniósł ze śląskiej sceny muzycznej, ucząc się w latach 2000/2001 podczas regularnych warsztatów w chorzowskim klubie "Leśniczówka", pod okiem znakomitych muzyków bluesowych, takich jak: Mirek Rzepa (zespół Jana "Kyksa" Skrzeka", Śląska Grupa Bluesowa, Czarny Pies) oraz Maciej Radziejewski (ex-zespół Czesława Niemena). Nic dziwnego, że podczas koncertów gitarowych Patryka Filipowicza bardzo często możemy usłyszeć środki wyrazu pochodzące z początków muzyki bluesowej (na przykład grę techniką slide/bottleneck), potraktowane są one jednak w sposób autorski.

Podczas koncertów solowych Patryk Filipowicz posługuje się techniką określaną jako "fingerstyle". W uproszczeniu można powiedzieć, że technika ta pozwala swobodnie prowadzić głosy, co często tworzy wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie.

Współpracował z wieloma wspaniałymi zespołami i muzykami, byli to między innymi: Rafał Rękosiewicz, Jola Literska, Andrzej Rusek, Joachim Rzychoń, Marek Makaron Motyka, Szymon Babuchowski i Dobre Ludzie, Grzegorz Płonka i Ligocianie, Grzegorz Majzel, zespół Blues Bazar, Michał Masłoń, Dariusz Wudkowski i inni. Jest również autorem lub współtwórcą piosenek zrealizowanych z zespołami Grzegorza Majzla, Dobre Ludzie oraz Blues Bazar.

Wszechstronność muzyczną Patryka Filipowicza potwierdza udział w wielu różnorodnych i dodajmy - często odmiennych - wydarzeniach artystycznych. Ta różnorodność stylistyczna odbija się echem podczas koncertów i nagrań solowych artysty, który w swojej grze stara się łączyć bluesowy pazur z liryzmem i łagodnością.


 

 

Strona wykonana przez JS Studio - Agencja Reklamy | www.js-studio.pl